پربازدیدترین ها

جدیدترین نوشته ها

نسب شناسی امامزاده سیدمحمد حاجی آباد

  • چهارشنبه, 20 آبان 1394 | کد خبر : 227
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

امامزاده سیدمحمد  شهر حاجی آباد

امامزاده سیدمحمد(ره) امام زاده ای جلیل القدر و یکی از هزاران شهاب آسمانی از نسل کوثر فاطمی است که چون نگینی شهر حاجی آباد را در بر گرفته است.

در این بقعه مبارکه یکی دیگر ازاحفاد از نسل پاکان به نام میر نظام الدین مدفون است که شکوه دیگری به این آستانه مقدسه بخشیده است 

زائرین دلسوخته ای که توفیق زیارت این امام زادگان را یافته اند با زمزمه های دل انگیز همراه با تلاوت قرآن روح و جان خود را صفایی دیگر داده و دست توسل خود را به بارگاه احدیت با وساطت فیض این خوبان دراز می کنند.

با ورود به شهر حاجی آباد بقعه امام زاده سیدمحمد در پیشانی شهر شما را به مهر به سوی خود فرا می خواند و بی آنکه بتوانی تصمیم بگیری تو را به سوی خود می طلبد.آرامگاه این ذریه پاک رسول خدا (ص) موجب رونق و آبادی این شهر گشته و هر مسافری را به خود کشیده و لحظات خوشی را در جوار آن مکان مقدس می گذرانند. حضور در این مکان مطهر فرصتی است تا بار دیگر در خلوت خود به راز و نیاز با معبود بپردازند.

صلابت این آستانه مقدسه طعنه به درختان خرمای پیارم حاجی آباد زده و این تربت مقدس را اقتداری بس عظیم و معنوی بخشیده است و این دیار را آکنده از حب اهل بیت(ع) نموده است . این بقعه مبارکه که در مسیر جاده سیرجان – بندرعباس قرار گرفته و هر مسافری را به توقف وا می دادرد و شکوه و عظمت آل علی(ع) را به نظاره مینشیند و پس از زیارتش سبکبال به راه خود ادامه می دهد.

تمسک و توسل خالصانه زائرانش به مضجع شریف او حقیقتی است که جز با حضور در جوار تربتش قابل درک نیست 

در کنار مضجع شریف امام زاده سیدمحمد تربت پاک شهیدانی است که با تمسک به فرهنگ علوی حماسه جاویدان دفاع مقدس در طول ۸ سال جنگ تحمیلی را خلق نموده و چون پروانه دور شمع امام زاده سیدمحمد به عاشقی و دلداگی آرمیده اند.

این مکان مقدس محل تجمع مذهبی مردم بوده و مردم به عشق اهل بیت(ع) به گرد مزارش حلقه عشق زده و در مراسم عزاداری بر سالار شهیدا روح زنگار گرفته خود را با گریستن به آل علی(ع) جلا و صیقل می دهند.

امام زاده سیدمحمد حاجی آباد که یکی از اولاد و احفاد امام موسی کاظم(ع) است که از طریق ابو جعفر عبدالله عوکلانی فرزند امام کاظم(ع) نسب شریفش به آن امام همام می رسد شجره آن بزرگوار بنا بر نقل صاحب کتاب المعقبون من آل ابی طالب(ع) چنین است:

محمد ابن احمد بن عبیدالله ابن جعفر الملّاح ابن محمد یمانی ابن موسی النصیبی ابن عبدالله العوکلانی ابن امام موسی کاظم(ع) .

عبدالله العوکلانی فرزند امام کاظم(ع) بنا بر نقل ابن عنبه در عمدة الطالب از طریق دو پسر به نام های موسی و محمد نسل شریفش فزونی یافته است که آن دو بزرگوار در نصیبین می زیسته اند و از نسل موسی محمد یمانی اولین کسی است که دیار عرب را به قصد دیار عجم به سمت سیرجان هجرت می کند(تهذیب الانساب صفحه ۱۶۳).

درباره محل دفن امام زاده سیدمحمد (ره) صاحب کتاب انجاز العلات فی احوال السادات در صفحه ۷۷ چنین آورده است که محمد یکی از فرزندان محمد یمانی در حاجی آباد گرمسیر مدفون است.

سیدمحمد بنا بر نقل نسب شناسان فرزندی داشته به نام ناصر که به نسل او بنو ناصر می گویند وی می نویسد: کانوا ببیاری و له بقیة فی خوزستان (المعقبون من آل ابی طالب(ع) جلد ۲ صفحه ۲۲۹) نسل او در خوزستان زندگی نموده اند.

نویسنده : حجه الاسلام محمد عبادی عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
بازدید 836 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در متفرقه

دیدگاه ها و اظهار نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید

به ما بپیوندید

نوشته های قدیمی تر

کتاب های منتشر شده

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %