پربازدیدترین ها

جدیدترین نوشته ها

جایگاه رودان در منابع تاریخی مطلب ویژه

  • شنبه, 02 آبان 1394 | کد خبر : 203
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شهرستان رودان امروزه با جمعیتی حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر در شرق استان هرمزگان یکی از قطبهای کشاورزی استان بوده و به خاطر طبیعت سیز و روح انگیزش از آن به بهشت جنوب یاد می شود وقتی از پاسگاه انتظامی فاریاب گذر می کنیم در سمت راست خود پوشش سبز درختان لیمو خرما انبه پرتقال و سابر مرکبات و صیفی جات همچون قبایی سبز بر قامت شهرستان رودان با تبسمی ما را به سوی خود فرا خوانده و به میهمانی خود دعوت می کند
جاذیه های گردشگری اش در کنار جاذبه های معنوی بقاع متبرکه آن چون امامزادگان سید سلطان محمد پیر چوگان سید قطب الدین حیدر دهبارز سید محمود سکل سید عمیر برنطین و زیارت علی رودخانه شور و شوقی دو چندان را در دلهای مشتاقان خود بر می انگیزاند
و اینک نیم نگاهی می اندازیم به جایگاه رودان در منابع تاریخی تا در آیینه امروز نگاهی به گذشته آن بیندازیم و قدمت این شهرستان را از لابه لای کتب تاریخی جستجو نماییم .
ابن البلخی چنین آورده:
رودان و احمدی ، ناحیه ای است درجنوب کرمان از دهستانهای بندرعباس رکن شرقی پارس متاخم اعمال کرمان است بر جنوب سیرجان ، و سرحد آن رودان است و این رودان از اعمال پارس بود اما بعهد سلطان شهید الب ارسلان قدس اللّه روحه چون میان پارس و کرمان حد می نهادند این رودان با کرمان گذاشت در روزگار قاورد. (فارسنامه ابن البلخی ص ۱۲۱).
و درفارسنامه ناصری نیز چنین آمده : رودان و احمدی از گرمسیرات فارس است در اصل دو بلوک بود و سالهاست در تحت کلانتری و ضابطی یک نفر برقرار گشته ، میانه جنوب و مشرق شیراز افتاده است . محدود است از جانب مشرق به بلوک بشاگرد و از شمال به نواحی جیرفت کرمان و از جانب مغرب به نواحی سبعه و از سمت جنوب به نواحی بندرعباس . هوای تابستانش گرم است و نخل و نارنج و نارنگی را بسیارنیک پروراند. محصولش گندم و جو و کمی برنج است و نیل را از گیاه وسمه بعمل آورند و از نیل هندی کم بهاتراست . آبش از رودخانه تامین میشود و بیشتر این نواحی کوهستان است و دو جلگاه مختصری دارد. انواع شکارهادر این دو بلوک [ رودان و احمدی ] خصوصاً دراج فراوان است و قصبه آن را ده بارز گویند و عموم خانه های این دو بلوک از چوب و شاخه و برگ نخل است ، مشتمل بر بیست ویک ده آباد است . (از فارسنامه ناصری ج ۲ ص ۲۱۶).
در فرهنگ جغرافیای ایران نیز آمده است :
هوای آن گرم مرطوب است و از محصولات عمده اش خرما و مرکبات و غلات قابل ذکر است . شغل سکنه زراعت ، و دارای راه فرعی است . این دهستان از ۳۱ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعیت آن ۱۸۴۹۵ تن و مرکز دهستان قریه ده بارز، و از ده های مهم آن معزآباد، سکل ، برنطین و خراجی قابل ذکر است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۸).
در جغرافیای سیاسی ایران آمده است:
از بلوکهای چهارده گانه ولایات خمسه فارس است بطول ۱۸۰ و عرض ۶هزار گز. جمعیت آن ۹۰۰۰ تن و مرکزش ده بارز و دارای ۲۰ قریه است . (از جغرافیای سیاسی ایران تالیف مسعود کیهان ۲۳۶ و۲۴۰).

مردم میهمان نواز رودان منتظر قدوم شما هم میهنان در ایام سال بویژه تعطیلات نوروز هستند

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
بازدید 539 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مقالات

آخرین‌ها از آرش عزیزی

دیدگاه ها و اظهار نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید

به ما بپیوندید

نوشته های قدیمی تر

کتاب های منتشر شده

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %