پربازدیدترین ها

جدیدترین نوشته ها

منشور مدینه النبی ص

منشور مدینه النبی ( انسجام اسلامی و اتحاد ملی)

با نگاهی هر چند گذرا به تاریخ یثرب قبل از ظهور اسلام می توان عمق تشطط و پراکندگی طوایف مختلف مدینه را بدست آورد جنگهای طولانی ، فرسایشی و خسته کننده میان قبایل بویژه دو طایفه عمده یثرب یعنی « اوس » و «خزرج » نمادی از عمق اختلاف و چند دستگی در میان مردم مدینه بود . همین عامل باعث رویکرد مردم یثرب در گرایش به سمت آیین الهی اسلام و پیامبر اعظم (ص) برای رهایی از جنگ ، خونریزی و رسیدن به آرامش و آسایش اجتماعی بود . پس از احداث ساختمان مسجد النبی به عنوان پایگاه مسلمین ایجاد عقد اخوت و برادری در میان مسلمانان مهاجر و انصار اولین گام رهبر بزرگ اسلام در راستای تقریب جامعه اسلامی بود. پیامبر اعظم (ص) از این نیز فراتر می اندیشید که نه تنها میان امت اسلامی بلکه همه کسانی که بعنوان شهروند مدینه النبی (ص) زیر چتر حکومت اسلامی زندگی می کردند از یهود و نصاری بویژه طایفه ثروتمند و قدرتمند یهود مدینه نیزتحت این منشور «اتحاد ملی »قرار می گرفت .
پیامبر اکرم (ص) این پیمان همگانی و عمومی برای مردم مدینه را بگونه ای تنظیم فرمودند که در دنیای مدرن و متمدن امروزی اذهان سیاستمداران دنیا نمی توانند مانند آن راحتی در محیطهای آرام سیاسی و اجتماعی نیز طراحی و اجرا نمایند .امضا ء این پیمان عمومی از طرف قبایل مختلف بویژه یهودیان لجوج و در میان طوایفی که دارای سابقه دشمنی دیرینه با یکدیگر بودند تا حدودی توانست خاطر مبارک پیامبر اکرم (ص) و مسلمانان را از داخل مدینه آسوده نماید . پیامبر اسلام (ص) این پیمان و منشور اتحاد ملی در مدینه النبی (ص) را بگونه ای تنظیم فرمودند که حتی نام خانواده های طوایف که مشمول این پیمان بودند را با اسم و رسم خانوادگی آنان ذکر فرمودند .
منشور مدینه النبی (ص) یا اولین قانون اساسی مدینه گامی بلند در راستای وحدت ملی آحاد مردم مدینه بود که در آن امضاء کنندگان نه تنها مسلمانان که یهودیان عنود و لجوج را نیز شامل می شد . نگاهی هر چند گذرا به مفاد پیمان و منشور مدینه النبی (ص) می تواند عمق اهتمام پیامبر (ص) به «انسجام اسلامی » را نشان دهد . ما برای تنویر اذهان خوانندگان ارجمند به مواد قانونی منشور مدینه النبی (ص) که امروزه می تواند دستمایه امت اسلامی برای از میان بردن مشکلات اجتماعی حقوقی ، اقتصادی و سیاسی و فرهنگی مسلمانان باشد اشاره می کنیم .
۱- مسلمانان ملتی واحدند
۲- مسلمانان باید عدالت را پیشه خود نموده و در برابر ستمگران متحد شوند هر چند ستمگر فرزند خودشان باشد
۳- مسلمانان باید یاور و غمخوار و یاری کننده ضعفاء باشند
۴- خون همه مسلمانان یک رنگ است و در این جهت هیچ امتیازی میان آنان نیست
۵- هر مسلمانی که به کسی پناه دهد پناه او نزد همه مسلمانان محترم است
۶- اگر مسلمانی مسلمانی دیگر را بکشد باید قصاص شود مگرآنکه مقتول از قصاص چشم بپوشد
۷- همه مسلمانان باید در صلح شرکت کنند و هیچ مسلمانی حق ندارد بدون حضور دیگران پیمان صلح منعقد سازد
۸- اگر فردی از یهود اسلام آورد از کمک و یاری مسلمانان برخوردار خواهد شد و با مسلمانهای دیگر تفاوتی ندارد
۹- اگر مسلمانی پیمان بست حق ندارد پیمان را بشکند
۱۰-تنها مرجع اختلافات قضایی ، حقوقی و جنایی شخص پیامبر اکرم محمد (ص) است
۱۱-امضاء کنندگان این پیمان دفاع مشترک از یثرب را به عهده دارند (۱)
پیامبر اکرم (ص) علاوه بر این منشور امت اسلامی پیمان مستقل و مجزای دیگری در شش بند به امضای یهود مدینه رساند که توجه به آن اهمیت نقش وحدت در تحقق آرمانها و اهداف اسلامی را به روشنی بیان می کند و با این پیمان عدم تعرض و زندگی مسالت آمیز نوعی پلورالیسم عملی را به منصه ظهور رساندند .
مواد ششگانه این پیمان بدین شرح است
۱- مسلمانان و یهودیان همچون امتی واحد در مدینه خواهند بود
۲- هر گروه در انجام مراسم دینی خود آزاد است
۳- چنانکه جنگی رخ دهد اگر تجاوزی نباشد به یکدیگر کمک خواهند کرد
۴- هرگاه مدینه مورد تعرض دشمن قرارگیرد هر دو گروه در دفاع شرکت می کنند
۵- صلح با دشمن با مشورت هر دو طرف انجام خواهد شد .
۶- امضاء کنندگان این پیمان با خیر خواهی و نیک رفتاری در کنار هم به سر خواهند بود .(۲)
این اصول مترقی که توسط رهبر بزرگ اسلام پیامبر اعظم (ص) طرح و به امضای یهود رساندند از صلح طلبی و روحیه احترام به همه اهل کتاب که جزء گروه کفار حربی نباشد حکایت می کند چیزی که امروزه نیز می تواند ابزار تبلیغ اسلام به عنوان آئین جاودانه بشری قرار گیرد متاسفانه روحیه نژاد پرستی و ناسیونالیستی یهودیان از یک سو و روح تجاوزگری آنان باعث نقض این پیمان از سوی آنان گردید ولی این منشور نیز می تواند خط مشی و استراتژی اسلام در تحقق «کلمه الله هی العلیا » با استفاده از فرهنگ غنی اسلام و منطق گرایی این دین آسمانی را مشخص نماید . اینک روی سخنم با همه خواهران و برادران شیعه و سنی و همه مخاطبهای آشنایم این است که ای برادر و خواهر مسلمان ‍!

۱- تاریخ الاسلام محمد نصیری از سیره ابی هشام بحارالانوار ج ۱۹ ص۱۱۱و ج ۲ ص۱۴۷
۲-السیره النبویه ج ۳ ص۵۱

اگر اصول اتحاد ملی پیامبراعظم (ص) در مدینه النبی (ص) حتی یهود را نیز در آن داخل نموده پس وظیفه من و شما خواهر و برادر مسلمان برای تحقق انسجام اسلامی که امروز شعار سال ۱۳۸۶ توسط رهبر عزیز و فرزانه انقلاب که منادی وحدت امت اسلامی در این عصر و زمان ماست اعلان شده را دو چندان می کند .آنانی که

اخلال گر این انسجام و اتحاد امت اسلامند نه شیعه اند و نه سنی ، آنان پیروان همان منطق پیر استعماری انگلستان هستند که می گفتند : تفرقه بینداز وحکومت کن !
وبه فرمایش نماینده معظم ولی فقیه در استان آیت اله نعیم آبادی بلکه بدنبال این هدفند که تفرقه بینداز و نابود کن !
آنان به کمتر از نابودی من و شما بسنده نخواهند نمود شعار « اتحاد ملی و انسجام اسلامی » یک راهبرد و استراتژی برای نظام اسلامی در جهت تحقق آرمان امت اسلامی است و این شعار به سال ۱۳۸۶ تنها اختصاص نداشته بلکه به مثابه قطب نمایی در جهت حرکت امت اسلامی برای نیل به آرمان نهایی اسلام باشد انشاءالله .

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
بازدید 735 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مقالات
محتوای بیشتر در این بخش: « نماز جمعه و افکار عمومی

دیدگاه ها و اظهار نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید

به ما بپیوندید

نوشته های قدیمی تر

کتاب های منتشر شده

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %